Regeneracja filtra cząstek stałych

Posted on

Filtr cząstek stałych (DPF) nawet w najbardziej zadbanych i właściwie eksploatowanych samochodach wymaga cyklicznej regeneracji, ze względu chociażby na popiół, który w przeciwieństwie do sadzy, nie jest w nim wypalany. W tym artykule zostanie przybliżony przebieg takiego zabiegu.

Kiedy należy udać się na regenerację?

Filtr cząstek stałych powinien być regenerowany przy każdej wymianie oleju, czyli mniej więcej wtedy, gdy przybędzie 10-15 tysięcy kilometrów na liczniku. Jednak czasem warto udać się do mechanika szybciej, gdyż w przypadkach takich jak używanie nieodpowiedniego oleju, uszkodzenie wtrysków itp., może nastąpić szybsze zapchanie filtra, co skutkować będzie utratą mocy silnika. Jest to znak, że warto wybrać się do warsztatu. Niektóre samochody posiadają kontrolkę wskazującą na zapchanie filtra DPF, co pozwala na samodzielne zdiagnozowanie problemu. Dbanie o stan filtra DPF poprawi jego żywotność, warto zwrócić na to uwagę, ponieważ wymiana tych filtrów to koszt rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (http://dpfecoserwis.pl/oferta/wymiana-filtrow-dpf).

Przebieg procesu regeneracji filtra cząstek stałych

Kolejne czynności wykonywane podczas czyszczenia filtra DPF:

Wymontowanie filtra z układu wydechowego (jeśli klient nie dostarczył już wymontowanego),
Przy pomocy odpowiednich adapterów podłączenie filtra do maszyny myjącej gdzie sprawdzany jest poziom zanieczyszczenia,
Oczyszczanie wsteczne za pomocą wody podawanej do filtra pod zmiennym ciśnieniem,
Zanieczyszczenia które w pierwszym etapie oderwały się od filtra są następnie wypłukiwane poprzez podawanie wodę zgodnie z ruchem spalin, na tym etapie stosuje się środki zmiękczające zabrudzenia
Kolejny etap obejmuje ponowne czyszczenie wsteczne
Następie filtr zostaje osuszany, proces ten trwa ok. pół godziny
Ostatnim etapem jest finalny pomiar przepustowości filtra oraz przesłanie informacji do sterownika samochodu o stanie filtra.

Ilustracje pobrano ze strony: dpfecoserwis.pl/ .

Category : Blog

Comments